CLOSE
Awarded to
,

Scouts At The Show

07 Aug 2017

Scouts at the Royal Show Important information about The Royal Adelaide Show

more

AGM 2017

01 Aug 2017

Congratulations Paul Dickson APM, Greg Warnes and Jan Turbil for your reselection to the Branch Executive Committee. Welcome Andrew McCauley and Josh Smart. Sincere thanks to Chris Waples and Jessica Tsakiris for their outstanding contribution to the BEC

more

Good Service Awards 2017

01 Aug 2017

Scouts Australia (SA Branch) would like to recognise the outstanding achievement and contributions to the Scouting Movement, of Leaders and Supporters of Scouting who have been awarded Adult Recognition Awards on 1 August 2017.

more

Scouts SA 2017 Annual Report

31 Jul 2017

Read the Scouts SA 2017 Annual Report online today - another successful year of Scouting in South Australia!

more

Congratulations David Bryant and Harry Long - Awarded Life Membership.

30 Jul 2017

more

Adult Leader Awards

Leaders and Adults in Scouting also earn awards, based on contribution and service to Scouting. The following leaders involved with our Group have received Scouting awards since 1998. A link to the citation is provided where possible 

 

Silver Emu for Sustained & Exceptional Service

2005
John Michell Cub Scout Leader

 

  

Silver Koala for Distinguished Service to the Scout Movement

1999 John Michell Cub Scout Leader
2004 Mich Geerlings Group Leader
2006 Christine Burgess Venturer Scout Leader
2014 Trevor Rogers Scout Leader
2015 Chris Wise Group Leader

 

Silver Wattle for Outstanding  Service to the Scout Movement

2001 Christine Burgess Assistant Venturer Leader
2001 Stephen Welch Assistant Scout Leader
2005 Jennifer Braddock Branch Commissioner (Joey Scouts)
2006 Trevor Rogers Scout Leader
2009 Peter LeCornu Assistant Scout Leader
2009 John Shelley Assistant Group Leader
2010 Chris Taliangis Cub Scout Leader
2011 Bruce Inkley Activity Leader
2013 Carl Bowey Assistant Joey Scout Leader
2014 Natasha Wylie
Assistant Venturer Leader
2015 Anita Bugden Assistant Scout Leader
2015 Craig Bugden Assistant Scout Leader
2016 Cheryll Terpstra Assistant Scout Leader

 

 

 

Silver Arrowhead for Excellent Service to the Scout Movement

1999 Trevor Rogers Scout Leader
2000 John Shelley Venturer Leader
2001 Rudy Geerlings Assistant Quartermaster
2001 Michael Munro Assistant Venturer Leader
2002 Bruce Inkley Assistant Scout Leader
2004 Peter LeCornu Assistant Scout Leader
2006 Heather Lescai Cub Scout Leader
2006 Christopher Taliangis Cub Scout Leader
2009 Carl Bowey Activity Leader
2009 Cheryll Terpstra Cub Scout Leader
2009 Chris Wise Branch Commissioner (Communications)
2010 Anita Bugden Joey Scout Leader
2010 Craig Bugden Group Leader

 Meritorious Service Award (from 2014) for Excellent Service to the Scout Movement

2014 Steven Jaffer
Cub Scout Leader
2015 Rebecca Beer-Smith Assistant Group Leader
2015 Darren Sutton Scout Leader
2016 Orna Terpstra Assistant Scout Leader

 

.

Certificate of Merit in recognition of Good Service to the Scout Movement

1999 Mich Geerlings Group Leader
2000 David Davies Quartermaster
2000 Rose Eerden Assistant Venturer Leader
2000 Grant Ind Scout Leader
2000 Peter LeCornu Joey Scout Leader
2000 Heather Lescai Cub Scout Leader
2000 Neil Pascoe Committee Chairperson
2000 Jenny Braddock Assistant Branch Commissioner (Joey Scouts)
2001 Sandra Orme Assistant Cub Scout Leader
2002 Karen Davis Cub Scout Leader
2002 Terry Kenchington Assistant Scout Leader
2004 Adrian Geerlings Activity Leader
2004 Matt Sparrow Assistant Cub Scout Leader
2004 Cheryll Terpstra Assistant Cub Scout Leader
2005 Carl Bowey Joey Scout Leader
2005 Chris Wise Assistant Branch Commissioner (Cub Scouts)
2006 Anita Bugden Assistant Joey Scout Leader
2006 Craig Bugden Assistant Cub Scout Leader
2009 Alison Flaherty Assistant Scout Leader
2009 Russell Sharp Assistant Scout Leader
2010 Pip Turner Assistant Cub Scout Leader
2011 Steve Jaffer Cub Scout Leader
2011 Victoria Petchell Assistant Cub Scout Leader
2011 Orna Terpstra Assistant Scout Leader
2011 Natasha Wylie Branch Commissioner (Venturers)
2012 Rebecca Beer-Smith Assistant Joey Scout Leader
2012 John Flynn Scout Leader
2012 Julie Franzon Committee Secretary
2012 Steve Franzon Committee Treasurer

Special Service Award in recognition of Good Service to the Scout Movement

2014 Kathryn Affleck Cub Scout Leader
2014 Matthew Goodliffe Assistant Cub Scout Leader
2014 Amelia LeCornu Joey Scout Leader
2015 Denise Ahern
Committee Secretary
2015 Brendan Delsar Assistant Venturer Leader
2015 Heather Forbes-White Assistant Scout Leader
2015 Megan Franzon Assistant Cub Scout Leader
2015 Shane Picken Committee Chairperson
2015 Lynda Sandor Committee Chairperson
2015 Victoria Swallowe Committee (Fundraising)
2015 Steph Tite Assistant Scout Leader
2015 Natasha Wood Assistant Cub Scout Leader
2016 Monique Amos Assistant Cub Scout Leader
2016 Laura Terpstra Assistant Cub Scout Leader
2016 Andrew Terry Committee Member
2016 Julie Webb Committee Member